Bina sorumlusu, asansörün kurallarına uygun olarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacı ile ayda bir defa düzenli bakımını ve onarımını bu yönetmelikte tarif edilen asansör  firmasına veya yetkili servisine yaptırmaktan ve kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacı ile  gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek olan tehlikelerin önlenmesi için yapının  bağlı bulunduğu belediye veya valilik tarafından kontrolünü asansörün işletmeye açılmasından iki yıl sonra , daha sonraki kontrollerini de her yıl yaptırmaktan sorumludur.
Acil durum kilit açma anahtarı sadece yetkili ve bu anahtarın kullanımı ile ilgili eğitim almış insanlarca kullanılmalıdır ve normal zamanlarda sadece bu şahıslarda bulunmalıdır. Bu anahtar katta olmadan başka bir şahıs tarafından kapı açılıp kazaya sebebiyet verebilir. Kabin hareket halinde iken veya kabinin düşmesi riski varsa bu anahtar kullanılmalıdır.
Anahtarın kullanımı; Anahtarı kapının  kasasının üstündeki kilit açma deliğine sok. Anahtarı çevir. Anahtar çevrili iken kapıyı aç. Kapıyı kapattıktan sonra kilitlendiğini kontrol et.


Asansörün sağlıklı çalışması için teknik özelliklerine uygun elektrik besleme hattı ve topraklama yapılmalıdır. Yüksek voltaj, alçak gerili,m veya elektrik kesilmesinde kabin kat arasında kalabilir. Mekanik ya da elektriksel arızalarda kabinin kar arasında kalmasına sebep olabilir.

Makine veya makara dairesinin kapısı sürekli kilitli tutulmalıdır. Makine dairesindeki asansör parçaları yüksek voltajla çalışmaktadır. Yetkili olmayanların ve özellikle çocukların girmeleri engellenmelidir. Yalnız makine veya makara dairesi içinden kapı anahtarsız açılabilmelidir. Kapı üzerinde uyarı levhası vardır ve bu levhanın kaybolması durumunda bakımcı firma tarafından temin edilmelidir. Kısmen kapalı asansör kuyularına veya tamamen kapalı asansör kuyusuna sadece yetkili asansör firmasının elemanları girebilir. Bunun dışındaki insanların ve hayvanların girmeleri tehlikeli ve yasaktır.


Yangın ve deprem gibi özel durumlarda asansör kullanılmamalıdır. Bu şartlar da  asansörler güvenli  alanlar değillerdir.
Asansör kabin ve kapıları su ile yıkanmalıdır. Asansör kuyusuna, makine dairesine su veya elektrik kaçağına , paslanmaya sebebiyet verici sıvı maddeler kaçırılmamalıdır. Bu maddelerin bu alanlara dökülmesi tehlikeli ve yasaktır. Zira asansör kuyusunda, kabine, makine dairesinde, asansör kapılarında elektrikle çalışan cihazlar olduğundan elektrik kaçağına sebebiyet verip kazalara neden olabilir. Kabin ve kapıların temizliği bezle silmek suretiyle  yapılmalı, elektrik ihtiva eden ve hareketli parçalar kuru bez ile silinmelidir. Kabin ile kapı arasından veya başka bir şekilde kuyu içine herhangi bir cisim atılmamalıdır. Bu cisimlerin hem temizlenmesi çok zordur hem de asansörünüzde büyük problemler yaratabilir.


Asansörde ,  makine veya makara dairelerinde, kuyuda asansör aksamı dışında başka yabancı maddeler tesisat vb ekipmanlar bulundurulmalıdır.
Asansör ile birlikte verilen  tüm dokümanlar  bina sorumlusu tarafından okunabilirliğini kaybetmeyecek şekilde asansörün  ömrü boyunca saklanmalıdır. Bunların kaybedilmesi durumunda üretici firmadan tekrar talep edilmelidir.
Kaza ve önemli değişiklerden sonra yapılan muayene ve değişiklikler EN 81-1 ve EN 81-2 ye uygun yapılmalı , yapılanlar asansör seyir defterine işlenmelidir.

Asansör kullanıcıları direkt can güvenliği ve asansörün kullanım ömrü ile alakalı olan aylık periyodik asansör bakımlarının kanunların öngördüğü şekil ve çerçevede gerekli belgeleri olan asansör firmalarınca yaptırılmasına özen gösteriniz. Gerekli ve geçerli belgeleri olmayan ehliyetsiz firma ve kişilere yaptırılan bakımlarda bütün sorumluluk yöneticilerde olmaktadır. Oluşabilecek bir kazada yöneticiler hakkında 6 yıldan başlayan hapis ve para cezaları söz konusu olmaktadır. 20 Aralık 1995 tarih ve 22499 sayılı resmi gazetede yayımlanan asansör yönetmeliği, her asansörün sürekli kontrol altında tutulabilmesi muhakkak gerekli belgelere sahip, yetkili bir asansör firmasıyla yazılı anlaşmayla bakıma bağlanmasını mecburi kılmaktadır.
Asansör yönetmeliği hükümlerine göre bakımı yapacak asansör firmaları kendi bünyelerinde makine ve elektrik mühendisi çalıştıracak ve aşağıdaki belgelere sahip olacaktır.
1. Sanayi ve Ticaret Bakanlığından "Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi" veya "Asansör Bakımcı firması" belgesi
2. Çalıştırdıkları mühendisler için kendi firmaları adına çıkartılmış "Serbest Mühendislik ve Müşavirlik belgesi" ile "Büro Tescil Belgesi"
Firma adına çıkartılmış bu belgelerin sadece, firmanın belirtilen adresinde kullanılma hakkı vardır. Açılan şubelerde veya verilen bayilik için bu belgeler geçerli değildir. Ayrıca bu belgelerin geçerli olabilmeleri içinde yıllık vizelerinin yapılmış olması zorunluluğu vardır.
Sayın Yönetici; Mutlaka "Asansör Yönetmeliği" ne uygun bakım sözleşmesi yapınız. Aylık bakım ücreti daha az diye asansör yönetmeliğinin belirlediği vasıflara haiz olmayan firmalara bakım yaptırmayınız.